A hullámkarton széles körben használt anyag szállítói és kiskereskedelmi csomagolásoknál, illetve minden olyan helyzetben, amikor könnyű, de strapabíró megoldásra van szükség. Mit nevezünk hullámkartonnak? Mi határozza meg a késztermék minőségét? Milyen módszerrel kerülhet rá a dobozra a grafika? Dobozgyártás útmutató kezdőknek – közérthetően elmagyarázzuk a legfontosabb alapfogalmakat.
Mi az a hullámkarton?
Nem minden papír (és karton) egyforma. Sőt, igazából ezek az elnevezések sokszor félrevezetőek lehetnek. Neked elég annyit tudnod, hogy a hullámkarton egy olyan speciális papíripari termék, ami legalább két fedőrétegből és a közöttük elhelyezkedő hullámosított rétegből/rétegekből áll. Ennek köszönhető, hogy kiváló párnázást biztosít a becsomagolandó áruk számára.
Nem összekeverendő például a falt kartonnal, ami sokkal hajlékonyabb és vékonyabb, így teherbírása is kisebb. Élelmiszeripari célra – a műanyag mellett – a hullámkarton az egyik leggyakrabban alkalmazott csomagolóanyag. Bizonyos rétegszám felett nagyobb méretű/súlyosabb termékek csomagolására is remek megoldást nyújt.
Milyen fajtái léteznek?
Rétegszám szerint:
- 3 rétegű (két fedőréteg között egy hullámosított réteg)
- 5 rétegű (három fedőréteg, két hullámosított)
- 7 rétegű (négy fedőréteg, három hullámosított)
A rétegszám emelkedésével a doboz teherbíró képessége is megnő.
A legnépszerűbb hullámprofil típusok:
E – (vastagság kb. 1,16 mm): más néven mikrohullám, vékony, mégis kiválóan nyomtatható és hajtogatható. Ez az oka annak, amiért a kiskereskedelemben előszeretettel alkalmazzák.
B – (vastagság kb. 2,5 mm): az egyik leggyakoribb típus, vastagság tekintetében az arany középutat jelenti. Sokoldalúan felhasználható és jól stancolható.
C – (vastagság kb. 3,66 mm): általában szállítói doboz készül belőle. Nagyszerűen elnyeli a rázkódásokat, ütődéseket.
Az egyes hullámkarton típusok egymással is kombinálhatóak (például EB, BC hullámprofil), ötvözve azok előnyös tulajdonságait.
A felhasznált papír is rengeteget számít
Fedőrétegként 3-féle papírt szoktak használni, ami az elkészült termék minőségét is erősen befolyásolja. A kraftliner (nátronpapír) képviseli a legmagasabb színvonalat, remek szakítószilárdsággal és mechanikai tulajdonságokkal rendelkezik. Anyaga zömében fehérítetlen szulfát-fenyőcellulóz. A testliner osztályozott újrahasznosított szálakat is tartalmaz, de még mindig rendkívül masszív anyag. A srenc kizárólag hulladékpapírból készül (mi nem alkalmazzuk a dobozgyártás során).
Alapfogalmak, melyekkel Neked is érdemes tisztában lenned: bígelés (hajlítási él kialakítás) és stancolás (kimetszés)
Igazából egyiknél sem kell túl bonyolult dologra gondolni.
Bígelés: a hullámkarton doboz csak akkor hajtható meg esztétikusan és sérülésmentesen, ha előtte az anyagot előkészítjük. Ez azt jelenti, hogy a meghatározott helyen/helyeken, egy tompa késsel vagy egy erre a célra alkalmas speciális géppel finoman megnyomjuk, azaz hajlítási éleket hozunk létre.
Stancolás: ha egyedi alakzatot szeretnénk kivágni, illetve az a cél, hogy a karton folytonosságát megszakítsuk, a stancolás a kézenfekvő megoldás. Például a display-k, füles tortadobozok is ilyen eljárással készülnek. Ehhez minden esetben egy előzetesen legyártott kimetsző szerszámra van szükség.
Hogyan lesz egy egyszerű kartondobozból figyelemfelkeltő kiskereskedelmi csomagolás?
Egy jól megtervezett, szemet gyönyörködtető csomagolás a sikeres értékesítés és a márka megkülönböztetés kulcsfontosságú tényezője. A hullámkarton dobozok, display-k nyomtatására több lehetőség is kínálkozik.
A digitális nyomtatás az egyik leggyorsabb opció, mely nyomóforma készítést nem igényel. Kisebb példányszámban nyújt gazdaságos alternatívát.
Az ofszet nyomdatechnológia viszont jóval költséghatékonyabb, ha 1000 darabnál több dobozra van szükség – még akkor is, ha a lemezeknek van egy egyszeri előállítási költsége. Leginkább abban tér el a digitális nyomtatástól, hogy itt közvetett módon, egy gumihengerről kerül rá a nyomat a papírra. A 4 alapszín felhasználásával fényes akár fotószerű nyomat is készíthető.
Szitaeljárással maximum két színnel lehet egyszerűbb mintákat, például a cég logóját és elérhetőségeit feltüntetni. Kisebb szériák esetén célszerű használni
Kasírozás, avagy a dobozgyártás legfelső kategóriája
A kasírozás (laminálás) a nyomdatechnológiák Rolls-Royce-a, egy olyan speciális rétegelő eljárás, mellyel az optimális mechanikai szilárdság garantált. A hullámpapír lemezre (hordozóra) egy gép segítségével felragasztásra kerül az ofszet nyomtatással készült fedőréteg, majd ezután történik meg a hullámkarton doboz kimetszése, stancolása.
A kreativitást illetően a határ a csillagos ég – gyakorlatilag bármilyen grafika helyet kaphat a dobozon, a legjobb fotóminőségben. A plusz rétegnek köszönhetően a csomagolás ellenállóbbá válik, és jobban bírja a nedvességet. Ha még ennél is exkluzívabb megjelenésre vágysz, bizonyos felületkezelési eljárásokkal – például dombornyomással, prégeléssel és UV lakkozással – tovább fokozható a látvány.
Reméljük, hogy cikkünket hasznosnak találtad, és a segítségünkkel már jobban el tudsz igazodni a dobozgyártás világában. Ne aggódj, nem kell szakértőnek lenned! Oszd meg velünk elképzeléseidet, és mi olyan csomagolást készítünk számodra, ami maximálisan megfelel az igényeidnek.
Legutóbbi hozzászólások